تسمه تایم خودرو

تسمه تایم یا تسمه تایمینگ قسمتی از موتور احتراق است و در داخل پیشرانه قرار دارد این قطعه میل لنگ را به میل سوپاپ یا سوپاپ ها متصل می کند. تا 4 عمل اصلی موتور یعنی مکش، تراکم، انفجار و تخلیه صورت گیرد.

تاریخچه تسمه تایم

در اواخر دهه 1960 برای اولین بار در آمریکا در خودروی پونتیاک از تسمه تایم پلاستیکی استفاده شد، در واقع بیش از این تقریبا در تمام موتور های 4 زمانه از زنجیر تایم استفاده می شد. مزیت اصلی تسمه تایم نسبت به زنجیر، آرام و بی سروصدا بودن آن است، اما تسمه تایم در مقابل زنجیر استحکام کمتری دارد و زود تر از بین می رود، بیشتر تولید کنندگان خودرو زمان تعویض تسمه تایم را هر 60 هزار کیلومتر و یا هر 3 سال اعلام می کنند که البته این عدد در برخی از خودرو ها ممکن است کمتر یا بیشتر باشد.

علائم و نشانه های فرا رسیدن زمان تعویض تسمه تایم

  1. دور موتور بد عمل می کند

اگر متوجه شدید هنگام رانندگی دور موتور به 2 تا 4 هزار دور رسیده، موتورتان تنظیم نیست و درست کار نمی کند. باید تسمه تایم چک کنید. اگر شل شده باشد، شروع به لغزش می کند و همین باعث می شود در حین شتاب گرفتن، دور موتور بالاتر برود. همچنین این می تواند نشانه از بین رفتن دندانه ها نیز باشد.

  1. از بین رفتن دندانه ها

تسمه تایم کارکرده تر در مدت زمان استفاده شان دچار فرسایش و خوردگی دندانه ها می شوند. در حالی که معمولا پیشنهاد می شود تسمه تایم هر 60 هزار میل عوض شود، برخی وسایل نقلیه فرق می کنند و این عدد می تواند تا 110 هزار مایل هم باشد. همیشه به دفترچه راهنمای خودروی خود برای پی بردن به این عدد مراجعه کنید.

پاره شدن تسمه تایم

پاره شدن تسمه تایم همیشه به خاطر فرسودگی آن نیست بلکه گاها به خاطر پاره شدن تسمه دینام و پمپ هیدرولیک و رفتن تسمه زیر تسمه تایم است.

زمانی که تسمه تایم خودرو پاره شود عملکرد طبیعی باز و بسته شدن دریچه ها مختل شده و در کنار آن سوپاپ و پیستون با یکدیگر برخورد می کنند که با صدا همراه است.

جالب است بدانید میزان کارکرد تسمه تایم به هیچ عنوان توسط یک شخص عادی قابل تشخیص نیست و نیاز به یک کارشناس خبره دارد.

برای اطلاع از قیمت باطری ماشین به بزرگترین سایت فروشگاه آنلاین فروش باطری ماشین مراجعه کنید.

دلایل خالی شدن باطری ماشین

به وبلاگ خود خوش امدید

تاریخچه صنعت خودرو و باطری ماشین

تسمه ,تایم ,ها ,موتور ,خودرو ,هزار ,تسمه تایم ,از بین ,می کند ,می کنند ,این عدد

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
linksoftmames saanaza reportaj40 mimamnyazd otaghefarar haymusic adamahani namaglimo cupmould exasfoobys