نشانه خرابی دینام

همانطور که خودتان مستحضر هستید مشکلات دینام خودرو ارتباط تنگاتنگی با باطری ماشین داراست.پس برای یک دارنده خودرو مهم است که بداند مشکلات برق ماشین مربوط به باطری ماشین یا دینام خودرو؟

ممکن است بارها برای خودروی شما این مشکلات پیش بیاید که برای چند لحظه چراغ های روی داشبوردتان روشن شود یا اینکه چراغ های جلو کم نور شده و آمپرها دچار لرزش شود.

یا اینکه بوی بدی به مشام شما برسد و از زیرکاپوت شما صدایی بشنوید. در این زمان است که سوالاتی برای شما پیش می آید که آیا موتور خودروی من دچار ایراد شده است؟

روی صفحه کیلومتر بیشتر خودروهایی که در دهه اخیر ساخته شده اند، یک چراغ هشدار دهنده وجود دارد که روشن شدن آن نشان دهنده وجود مشکل در دینام است. در بسیاری از خودروها، این چراغ شبیه یک باتری است و عبارت "ALT" یا "GEN" را نشان می دهد که هر دو به معنای دینام است. بسیاری از افراد وقتی روشن شدن این چراغ را می بینند، فکر می کنند باطری ماشین مشکلی پیدا کرده است و رسیدگی به آن را به بعد موکول می کنند ولی دلیل واقعی روشن شدن چراغ خرابی دینام است نه باطری ماشین. این چراغ به کامپیوتری متصل است که میزان ولتاژ خروجی از دینام را بررسی می کند. اگر ولتاژ خروجی از دینام از محدوده تعیین شده بالاتر یا پایین تر برود، چراغ روی داشبورد روشن می شود و هرگاه مقدار ولتاژ به محدود تعیین شده برگردد، چراغ خاموش می شود. وقتی خرابی دینام در مراحل اولیه باشد، چراغ چشمک زن است و چند ثانیه روشن و دوباره خاموش می شود. گاهی اوقات هم فقط وقتی که لوازم برقی مثل چراغ های جلو فعال می شوند، روشن می شود. گاهی اوقات هم وقتی برف پاک کن را روشن می کنید، چراغ روشن می شود. در این صورت می توانید برف پاک کن را خاموش کنید و به راه تان ادامه بدهید. شاید در نگاه اول، مشکلی جدی به نظر نرسد ولی چراغ هشدار دهنده دارد کارش را درست انجام می دهد. برق خروجی بیشتر دینام ها بین 13 تا 14.5 است و طوری طراحی شده اند که میزان برق خروجی را دائم در همین سطح نگه دارند. وقتی چراغ های جلو، برف پاک کن، رادیو ضبط، گرم کن صندلی و گرمکن شیشه عقب و سایر تجهیزاتی که برق بیشتری مصرف می کنند روشن باشند، دینام مجبور است بیشتر کار کند تا ولتاژ مورد نیاز این دستگاه ها را در اختیارشان بگذارد. اگر دینام با حداکثر توانش کار نکند یا ولتاژی بیش از حد از آن خواسته شود، ممکن است میزان ولتاژ از محدوده تعیین شده بالاتر یا پایین تر برود و منجر به روشن شدن چراغ بشود.

نشانه دیگری که جهت خرابی دینام باید به آن توجه شود کم نور شدن چراغ ها می باشند. وقتی کارایی یک دینام پایین بیاید دستگاه های برقی خودرو خوب کار نمی کند. در این صورت متوجه می شوید که چراغ های جلو و چراغ های روی داشبورد کم نورتر یا پرنورتر می شوند.

یک دارنده خودرو کاربلد باید از حواس بینایی، شنوایی و بویایی خود استفاده کند تا بتواند مشکلات خودرویی خود را به صورت یک کارشناس حرفه ای رفع و رجوع کنید.

وقتی یک مشکل مربوط به دینام پیش می آید مکانیک کاپوت را بالا زده تا ببیند تسمه ای در رفته یا دسته موتور پاره شده یا تسمه دینام شل یا سفت شده است که همه این ها بیانگر وجود یک مشکل در دینام شماست!

یک کارشناس حرفه ای می گوید زمانی که از خودرو صدای جیغ یا غرغر به گوش می رسد هم می تواند وجود مشکل در دینام خودروی شما باشد.

بوی سیم یا لاستیک سوخته نیز وجود مشکل در دینام شماست چون زمانی که دینام شما تراز نباشد تسمه با اصطکاک بیشتری کار کرده و سبب به وجود آمدن یک بوی سوختگی می گردد.

اگر دینام مشکلی نداشته باشد، روشن نشدن خودرو علامتی است از این که مشکلی در سیستم استارت خودرو شما وجود دارد. وقتی سوئیچ را می چرخانید، صدای تلق تلق به گوش می رسد ولی هیچ اتفاقی نمی افتد. بعد از مدتی، حتی همان صدا هم قطع می شود. معمولاً مسبب این مشکل، خوابیدن باطری ماشین است و اولین سوالی که به ذهن راننده می رسد این است: " چرا باتری خوابیده است؟ "

باطری ماشین ها برای این طراحی نشده اند که مدتی طولانی از برق شان استفاده شود. باتری برای این طراحی شده است تا برق لازم برای استارت زدن را در اختیار خودرو قرار بدهد و بقیه کار را به قسمت های دیگر بسپارد. تشخیص یک باتری خوابیده بسیار آسان تر از تشخیص دینام از کار افتاده است. خودرو را با هل دادن روشن کنید، سپس وایرهای باتری را بردارید. کمی صبر کنید. اگر دینام نتواند سیستم را شارژ کند، خودرو خیلی زود خاموش خواهد شد و مشخص خواهد شد مشکل از کجاست. اگر ماشین روشن بماند و درجا کار کند، پس به احتمال زیاد مشکل از باتری است. البته باید توجه داشته باشید باتری خوابیده باید برای مدتی طولانی زیر شارژ قرار بگیرد و دینام هر چقدر هم شدید کار کند نمی تواند آن را شارژ کند. باتری را می توان با استفاده از اهم متر تست کرد. بیشتر تعمیرگاه ها ابزارهایی برای تست کردن وضعیت و ظرفیت شارژ باتری ها دارند.

در صورتی که اتصالات شل یا قطع شده باشند، باید همه موارد مربوط به دینام را چک کنید. ممکن است تسمه ها مشکلی نداشته باشند و هیچ مورد آشکار دیگری هم دیده نشود ولی باتری خوابیده باشد. در این صورت، دینام برق تولید می کند ولی برق تولید شده جایی نمی رود. جریان برقی که دینام تولید می کند توسط سیم هایی بلند و کوتاه منتقل می شود. هر مشکلی در رابطه با سیم ها یا اتصالات پیچ بیاید، می تواند جریان برق را کم یا به کلی قطع کند.

دلایل خالی شدن باطری ماشین

به وبلاگ خود خوش امدید

تاریخچه صنعت خودرو و باطری ماشین

دینام ,چراغ ,روشن ,یک ,باتری ,خودرو ,می شود ,باطری ماشین ,چراغ های ,است و ,خرابی دینام ,چراغ هشدار دهنده ,نشانه خرابی دینام

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

تبلیغات متنی
womenluxbrand nasr18 bashghahgoshadagh danrioconcy nastaranmarzban goodtherapistscheme bookingbusticket benincacenter cvbn1 disterslihomb